Wczytywanie...

Praca w Markach

Marki to prawie 34-tysięczne miasto znajdujące się w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Prawa miejskie Marki uzyskały w roku 1967, a w roku 2017 została oddana do użytku obwodnica, która pozwala mieszkańcom szybciej dostać się do znajdującej się niedaleko Warszawy. Przez miasto przepływają dwie rzeki – Długa oraz Czarna. Przyjrzyjmy się temu jak wygląda szansa na znalezienie pracy w tym mieście.

Jak wygląda rynek pracy w Markach?

Zgodnie z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego można zauważyć, że najwięcej osób aktywnych zawodowo pracuje w przemyśle oraz budownictwie – jest to 28 proc. Na drugim miejscu plasuje się sektor usługowy, gdzie pracuje nieco ponad 26 proc. mieszkańców miasta Marki. 13,6 proc. mieszkańców znalazło zatrudnienie w sektorze związanym z rolnictwem., a niecałe 3 proc. w sektorze finansowym.

Ważne firmy działające w Markach

Pora przyjrzeć się temu jakie duże i ważniejsze firmy działają w mieście Marki. Oto kilka ważnych firm wśród których warto wymienić przede wszystkim:

  • SunChemical Sp. z o.o. – wiodący na świecie producent farb i pigmentów;
  • Tchibo Manufacturing Poland Sp. z o.o. – jedna z najnowocześniejszych w Europie fabryk gdzie produkuje się kawę;
  • Hurtownia Komandor – w sprzedaży znajdują się płyty i akcesoria meblowe;
  • Inter Europol S.A. – piekarnia produkująca pieczywo świeże i mrożone;
  • Centrum Handlowe M1 – sieć centrów handlowych, gdzie w Markach znajduje się jeden z wielu wielkopowierzchniowych sklepów tej firmy.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Markach?

Jak podaje GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w roku 2018 wynosiło 4 472 złote. Po przeliczeniu tej wartości na kalkulatorze wynagrodzeń uzyskujemy kwotę równą 3 240 złote. Miesięczna kwota brutto jaką otrzymuje pracownik w Markach odpowiada w 92,5 proc. średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu brutto w Polsce. Warto zauważyć, że w samym województwie mazowieckim średnia kwota brutto miesięcznie wynosiła 5 889 złotych za rok 2018.

Ile wynosi wartość stopy bezrobocia w Markach?

Poziom stopy bezrobocia w Markach spada od roku 2014. W 2018 stopa bezrobocia wynosiła 5,5 proc., a rok później spadła do poziomu 4,8 proc. Oznacza to, że jest mniejsza od stopy bezrobocia w analogicznym okresie w całej Polsce (5,2 proc.). Całe województwo mazowieckie osiągnęło w roku 2019 jeszcze niższą stopę bezrobocia wynoszącą 4,4 proc.

Oferty pracy w Markach

Jak podaje Barometr Zawodów na rok 2021 w swojej prognozie można spodziewać się sporej liczby stanowisk, gdzie wystąpi deficyt osób poszukujących pracy. Przechodząc do sedna można wskazać następujące branże:

  • budowlana – betoniarze i zbrojarze, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, ślusarze;
  • produkcyjna – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze;
  • gastronomiczna – cukiernicy, kucharze, piekarze;
  • medyczno-opiekuńcza – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni;
  • usługowa – listonosze i kurierzy, pracownicy myjni, pralni i prasowalni;
  • finansowa – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych;
  • edukacyjna – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Barometr Zawodów wskazuje również nieliczne profesje co do których pojawi się w roku 2021 nadmiar pracowników na jedno stanowisko. Trudności ze znalezieniem pracy mogą więc mieć filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, floryści, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ochrony fizycznej, sekretarki i asystenci, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia. Wskazuje również duży nadmiar osób wykonujących profesję ekonomisty.

Aktualne oferty pracy

Znalezienie najbardziej aktualnych ofert pracy nie jest wcale trudne. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać słowa „Praca Marki”, aby szybko wyświetlić wyniki i znaleźć ofertę odpowiadającą naszym zapotrzebowaniom. Wśród wielu ofert znajdziemy tam między innymi takie ogłoszenia o pracę jak lakiernik samochodowy, magazynier, spedytor międzynarodowy i krajowy, samodzielny księgowy, pracownik ochrony, lekarz psychiatra, cieśla, cukiernik, grafik, sprzątaczka, kosmetolog, kierowca C+E i wiele więcej.

Dojazdy do pracy

Warto zauważyć, że miasto Marki znajduje się praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy. Wpływa to z pewnością na to, że wiele osób wybiera pracę w stolicy. Jak wynika z informacji podanych przez GUS za rok 2018 aż 2 245 osób aby pracować wyjeżdża do innych miejscowości i miast. Do miasta Marki przyjeżdża zaledwie połowa tego co wyjeżdża, a dokładniej 1 188 osób.